חזרה לעמוד הבית יצירת קשר
עמוד ראשי אודות מאמרים צור קשר עוד באתר סרטונים
עוד באתר
מילון מושגים
טיפים ועצות
קניית רכב יד שנייה
קישורים חיוניים
חוקים ותקנות
עשה זאת בעצמך
לימוד תיאוריה

פרסומת

חיפוש רכב
מחפשים רכב בתקציב מסויים? מלאו את
הפרטים ונעזור לכם למצוא את המבוקש:
סכום
 
סיטרואן , צרפתייה יפהפייה ומפנקת.   היה לכם את הרכב הזה? הוסיפו תגובה...  

 

יצרנית רכב צרפתית , נוסדה ב- 1919.
שמה של החברה על שם המייסד אנדרה סיטרואן.
סמל החברה הוא צורה של שני משולשים הנעים על מישטח חיכוך , מיתקו זה היה פטנט יחודי של אנדרה סיטרואן שאיפשר פעולה חלקה ושקטה של גלגלי שיניים ומשולשים .
ב-1913 הקים אנדרה מפעל לייצור גלגלי שיניים ועם פרוץ מלחמת העולם הראשונה הפך את המפעל למפעל לייצור פצצות בשיטת הסרט הנע , שיטה זו למד מידידו הנרי פורד שבמיקרה ניפגשו בעבר ואף עבדו יחד.
אחרי המלחמה עבר המפעל לייצר מכוניות בשיטות שהיו מוכרות רק באמריקה- שיטת הסרט הנע.
המכונית הראשונה לא במקרה נקראה סיטרואן מודל A בדומה לפורד מודל T ואף היתה דומה לו מאוד.
דגם A עלה חצי ממה שעלתה מכונית דומה מיצרניות אחרות באירופה ולא נפלה מהן בחידושיה.
מאז סיטרואן היא אגדה מוטורית , מכוניות רבות הן היסטוריה אמיתית לדוגמא ה- דה שבו ודגם ה- DS שנחשב עד היום לסמל ומופת בתחום העיצוב , הטכנולוייה, וחידושי המאה ה-20 ומוצב במוזיאון גוגנהיים.
אנדרה סיטרואן היה אשף הפירסום ותקופה ארוכה אף החזיק בזכויות הפירסום במגדל אייפל.
חידושים רבים הביאה סיטרואן לעולם , מכוניות העשויות מרכב מלא ממתכת ולא עץ, הנעה קדמית בייצור סידרתי, והמפורסם מכל חידושיה היה ללא ספק בולמי הזעזועים ההידרופנאומטיים הפועלים על לחץ שמן ועניקים נוחות בכל דרך.
בולמים אלה משמשים גם כיום בדגמי החברה , חלקם בעלי יכולת כיוונון והם באמת מעניקים נוחות נסיעה בלתי רגילה.
במלחמת העולם השנייה סירבו ראשי סיטרואן לשתף פעולה עם הנאצים ודאגו להשמיד את כל תוכניות המפעל.
 
בשנת 1974 התאחדה סיטרואן עם פיג'ו ונוצרה חברת PSA (פיג'ו-סיטרואן אוטו). בשנה זו גם הופסק יצור ה- DS, והושק דגם ה- CX המתקדם והמפואר שהיה שריד אחרון פרי פיתוח סיטרואן טרם ההשפעה של פיג'ו.

בשנת 1982 החלה סיטרואן ליצר את המכונית המשפחתית BX. המשפחתית החדשה נועדה להתחרות בחידושי הטכנולוגיה והעיצוב החדשני של רנו במחיר נוח. גם בישראל הגיעה ה- BX לראש טבלת המכירות בשנים 1986, 1987. עם זאת המכונית התגלתה כבלתי אמינה ומסובכת יחסית לתיקון והביקוש לה ירד. בשנת 1993 היא ירדה סופית מפס היצור. סה"כ יוצרו כ- 2,500,000 יחידות.

סיטרואן נכנסה לנישות חדשות בהן לא הייתה פעילה עד אז. ב-1984 הושק הטנדרון C-15. יורשו, הטנדרון המצליח ברלינגו היה פורץ דרך בשילובו הייחודי של עמידות של רכב עבודה עם נוחות ועידון של מכונית פרטית.

במהלך שנות ה-80 הוצגה קשת הדגמים החדשה של סיטרואן. מכונית המיני AX אשר החליפה בשנת 1988 את ה-visa ניסתה לחקות את הצלחתה של הדה שבו האגדית במידת הצלחה פחותה. ה-ZX המשפחתית שהושקה ב-1991, נועדה להחליף את ה-BX, וה-XM שהצטיינה בעיצוב וטכנולוגיה, הושקה בשנת 1988 וזכתה בפי כתבי רכב לכינוי "מרבד קסמים".

בשנת 1993 הוצגה המשפחתית החדשה קסנטייה (בה זנחה סיטרואן את סימול הדגמים באותיות), אחריה הסופרמיני סקסו וב-1997 המשפחתית הקומפקטית קסארה.

בשנות ה- 2000 הוצגו הדגם הקומפקטי C3, המשפחתית הגדולה C5, ובפברואר 2005 הדגם המשפחתי החדש C4. ה- C4 נועדה להחליף את הקסארה שיוצרה מ-1997 ונמכרה ב- 1.5 מיליון יחידות. המגמה של סדרה C כולה היה להנמיך במעט את רמת האבזור והפאר ולהפוך את המכוניות לזולות ונגישות יותר לקהל הקונים. גם העיצובים הפכו פחות רעשניים ויותר שמרניים. אף על פי כן, בסוף 2005 הוצג דגם ה-C6 שנועד להשיב לסיטרואן את תהילת העבר. ה-C6 הוא דגם הדגל המפואר של החברה והוא מזכיר במראהו את דגם ה-DS עטור השבחים מן העבר. נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק בחר בו כרכב השרד שלו.

במרוצי הראלי סיטרואן הקפידה מאז היווסדה על נוכחות בולטת במסלולי המרוצים. ב-1959 זכה דגם ID19 בראלי של מונטה קרלו. דגם ה-DS21 הצליח גם כן על מסלולי המרוצים וזכה מספר פעמים במירוץ מרוקו.

בעשור הראשון של המאה ה-21 השתתפה סיטרואן בהצלחה רבה באליפות הראלי העולמית, הן בקטגורית היצרנים והן בקטגורית הנהגים. סבסטיאן לואב זכה בשש עונות ברציפות באליפות הנהגים, משנת 2004 עד 2009 ובחלק מהשנים אף הוביל את סיטרואן לזכייה באליפות היצרנים. הוא נהג בדגם XSARA WRC של סיטרואן עד שנת 2006 ובדגם C4 WRC החל מ-2007.

 

C1
C 2
C 3
C 4
C 5
C 6
C 15
XANTIA
CX
SAXO
PICASO
XM
C-CROSSER
XSARA
ZX
VISA
JUMPY
BERLINGO
C 8
BX
AX
C 4 PICASSO
C 3 PICASSO
סיטרואן DS-3 משנת 2010מכירים את הרכב? יש לכם מה להגיב על הנושא? שתפו אותנו...
כתוב תגובה כאן:
הערות
שם מלא/אימייל/טלפון